CVEK

8. 08. 2017

StrongLab – nový projekt o pracovných právach migrantov z Ukrajiny

28-29. apríla 2017 sa CVEK zúčastnil na prvom stretnutí v rámci medzinárodného projektu StrongLab, ktorý reaguje na zvýšenú pracovnú migráciu do krajín V4. Projekt koordinuje Multikulturní centrum a stretnutie sa uskutočnilo v Prahe. 

Projekt skúma skúsenosti ukrajinských a iných zahraničných pracovníkov v Českej republike, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku. Zameriava sa tiež na posilňovanie cezhraničnej spolupráce  medzi inšepktorátmi práce a inými organizáciami, ktoré môžu pomôcť zlepšiť situáciu zahraničných pracovníkov na európskom pracovnom trhu. Podľa rôznych zdrojov predstavuje pracovná migrácia z Ukrajiny 1.5 až 4.5 milióna ľudí. 

Počas stretnutia v Prahe výskumníčka Viktoriya Volodko podotkla, že približne polovica ukrajinských migrantov pracuje v Rusku a druhá polovica v členských štátoch EÚ (krajiny V4, Nemecko, Taliansku, Španielsku, Grécku a Portugalsku). Migranti z Ukrajiny pracujú prevažne na stavbách. Hlavné témy výskumu zahŕňajú porovnanie rolí, ktoré pri migrácii z Ukrajiny v jednotlivých krajinách V4 a ekonomických odvetviach zohrávajú sprostredkovatelia práce.

Zistenia z výskumu budú partnerské organizácie prezentovať na konferencii v Prahe 24-25. novembra 2017. 

Projekt potrvá do polovice roka 2018.

 

visegrad_fund_logo_blue_150 NL_gov_logo 1

Projekt financuje Integrantional Visegrad Fund a Ministerstvo zahraničných vecí Holandského kráľovstva.

 

hore