CVEK

1. 02. 2010

Projekt EIF – Testovanie indikátorov politík integrácie

Partner: Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť, Bratislava

Donor: European Fund of Integration of Third Countries Nationals 

Obdobie: Február 2010 – Jún 2011

Projekt Testovanie indikátorov politík integrácie (TIPI) priamo, obsahovo i personálne, nadväzoval na predchádzajúci projekt Ústavu verejnej politiky Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského Kvalitný výskum – podmienka úspešnej integrácie. Ten, okrem iného, reagoval na absenciu využívania vhodných indikátorov a priniesol základné poznatky o indikátoroch úspešnosti integračných politík vrátane politík zameraných na ekonomickú integráciu migrantov. Výskumníci navrhli základné indikátory, ktoré by bolo potrebné používať pri meraní úspešnosti integračných politík v budúcnosti ako sú napríklad umiestnenie migrantov a ich mobilita na pracovnom trhu, príjmová a profesná stratifikácia migrantov na trhu práce a iné. Vytvorené indikátory bolo potrebné otestovať a jasne odlíšiť indikátory integračných politík, indikátory integrácie a indikátory tzv. Democratic Diversity Managementu. Napriek multidisciplinarite, ktorej sa pri tvorbe indikátorov integrácie nedá vyhnúť, projekt reflektoval predovšetkým ekonomickú stránku integrácie a priniesol aj dôležitý rozmer – vzťah ekonomickej integrácie k iným dimenziám integrácie, konkrétne sociálnej, kultúrnej a societálnej. Bez tohto prepojenia nie je možné komplexne analyzovať a monitorovať ekonomickú integráciu migrantov.

Hlavným cieľom projektu TIPI tak bolo testovanie indikátorov úspešnosti integračných politík a úspešnosti integrácie jednotlivých menšinových skupín v rôznych dimenziách s dôrazom na ekonomickú integráciu.

Zásadným problémom projektu i celej oblasti integrácie boli nedostatočné dáta, ktoré by umožňovali vytvárať, testovať a evaluovať verejné politiky. V niektorých prípadoch sú dáta nepoužiteľné vo všeobecnosti, alebo je potrebné k nim pristupovať s veľkou opatrnosťou a dekonštruovať ako boli vytvorené. Výskumný tím si bol vedomý, že dáta týkajúce sa etnicity bývajú zaťažené tzv. metodologickým nacionalizmom a preto sa citlivo posudzovala a falzifikovala neakceptácia multilayer identity a vnímanie identity ako danej. Práve takýto prístup doteraz úplne chýbal v posudzovaní integrácie v ekonomickej oblasti.

Výskumníci v projekte testovali úspešnosť na viacerých dimenziách:

1. Ekonomická integrácia;

2. Vzdelávanie;

3. Sociálna integrácia;

4. Politická integrácia;

5. Jazyk;

6. Rezidenčná integrácia.

 

Projekt si kládol za cieľ využiť skúsenosti väčších medzinárodných výskumov (FP) ako sú EMILE, IMISCOE, TSER, WOLIWEB a INTI a ktorých výsledky nie sú na Slovensku všeobecne známe. Výsledkom tak je materiál, ktorý otestoval doterajšie politiky v oblasti integrácie, výsledky týchto politík, no zároveň ponúkol tvorcom politík manuál ako využívať senzitívne dáta.

 

Výsledkami projektu boli:

1. Usporiadanie pracovného workshopu pre tvorcov politík a analytikov v oblasti integrácie menšín a migrantov z tretích krajín, ktorý sa uskutočnil 27. júna 2011 v hoteli Austria Trend hotel v Bratislave;

2. Manuál pre tvorcov politík;

3. Akademická publikácia o indikátoroch integrácie.

hore