Partner a koordinátor: Villa Decius Krakow
Donor: International Visegrad Fund
Obdobie: 9. – 22. Júla 2006
Cieľom dvojtýždňovej Letnej školy V4 bolo ponúknuť študentom z krajín V4 možnosť oboznámiť sa s rôznymi aspektmi fungovania stredoeurópskej spolupráce a bola zameraná na odbúravanie predsudkov a stereotypov jednotlivých etnických skupín.
Na programe sa zúčastnilo 50 mladých ľudí (vysokoškolských študentov, absolventov, doktorandov, novinárov, učiteľov a pod.) z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Slovenska, Ukrajiny, Moldavska, doplnených o účastníkov z ďalších krajín strednej a východnej Európy, ktorí mali možnosť prehĺbiť a vymeniť si navzájom svoje poznatky a skúsenosti o aktuálnych témach, vytvoriť nové priateľstvá a stretnúť sa s poprednými európskymi expertmi. Visegrádska letná škola patrí medzi renomované alternatívne formy vzdelávania a spolupráce mladých ľudí v strednej a východnej Európe.
Účastníci počas Letnej školy vytvorili životaschopné projekty, na ktorých úspešne spolupracovali aj po jej skončení. To poukazuje na to, že Visegrádska letná škola sa stala úspešným fórom pre vytváranie nových foriem spolupráce a dialógu medzi mladými ľuďmi v regióne.
Na Letnej škole prednášal opätovne Dr. Michal Vašečka a predniesol prednášku na tému „Global Village or Urban Jungle – isolation in developed societies„.
Slovensko reprezentovalo na 5. ročníku Letnej školy 8 účastníčok/ kov:
Ondrej Gažovič, PF, Masarykova Univerzita, Brno
Irena Jenčová, Ústav etnológie SAV, Bratislava
Zuzana Kopajová, FSV, Univerzita Karlova, Praha
Lukáš Milan, FF, Univerzita Komenského, Bratislava
Silvia Pňačková, FF, Univerzita Komenského, Bratislava
Michal Šimečka, FSV, Univerzita Karlova, Praha
Michal Šipoš, FF, Univerzita Komenského, Bratislava
Ivana Šmicová, Univerzita Mateja Bela, Banská Bystrica