Partneri: Willa Decius Association Krakow;
Asociace pro mezinárodní otázky Praha;
Foundation Cracovia Expres Krakow;
EuroRegio Ukraine Kyiv.
Donor: International Visegrad Fund
Trvanie: 4. – 17. Júla 2010
V roku 2010 CVEK spoluorganizoval už deviaty krát prestížnu Letnú školu V4 vo Wille Decius v Krakowe. Cieľom 9. ročníka Letnej školy bolo vytvoriť fórum pre výmenu znalostí a vízií, ako aj vytvoriť alternatívne vzdelávacie prostredie pre mladých ľudí zo strednej a východnej Európy. Program umožňuje oboznámiť sa so súčasnými spoločenskými, kultúrnymi, ekonomickými, politickými a bezpečnostnými otázkami a taktiež poskytuje účastníkom možnosť spoznať sa navzájom a iniciovať medzinárodnú spoluprácu medzi krajinami.
Na programe sa zúčastnilo viac ako 50 mladých ľudí (vysokoškolských študentov, absolventov, doktorandov, novinárov i učiteľov) z krajín V4 – Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska, doplnených o účastníkov z ďalších krajín strednej a východnej Európy, ktorí mali možnosť prehĺbiť a vymeniť si navzájom svoje poznatky a skúsenosti o aktuálnych témach, vytvoriť nové priateľstvá a stretnúť sa s poprednými európskymi expertmi.
Program deviateho ročníka Višegrádskej letnej školy zahŕňal témy ako EU Foreign Policy, global institutions, EU security policy, new wave of extremism, climate crisis a ďalšie. Východiskovým bodom pre diskusie o ekonomike, politike, sociálnych otázkach ako aj o masmédiách, umení a kultúre bol historický a kultúrny kontext strednej Európy. Semináre, workshopy, prednášky a diskusie viedli popredné osobnosti zo strednej a východnej Európy – intelektuáli, vedci, politici, zástupcovia rôznych firiem a mimovládnych organizácií, žurnalisti a umelci. Účastníci sa aktívne zapájali do programu a priblížili ostatným účastníkom svoju krajinu a jej kultúrne dedičstvo a tradície. Účastníci boli rozdelení do pracovných skupín a vytvorili vlastné projekty, ktorých cieľom bolo prehĺbiť spoluprácu medzi krajinami strednej a východnej Európy. Program doplňili študijné výlety a spoločenské akcie.
Organizátori zabezpečili:
– všetky semináre, workshopy, prednášky a pracovné materiály,
– ubytovanie a celodennú stravu,
– študijné výlety a spoločenské akcie,
Účastníci si hradili:
– cestovné náklady do Krakowa a späť,
– vlastné zdravotné poistenie,
– registračný poplatok vo výške 75 Euro.
Uzávierka podávania prihlášok bola 31. marca 2010.
Zo Slovenska sa Letnej školy zúčastnilo 9 účastníčok/kov:
Edita Bezdičková, FSS, Masarykova Univerzita, Brno
Pavol Kobárik, ESF, Masarykova Univerzita, Brno
Katarína Lokšová, FMV, Ekonomická Univerzita, Praha
Michal Polgár, FMV, Ekonomická Univerzita, Bratislava
Lívia Cseresová, FSEV, Univerzita Komenského, Bratislava
Mária Nicolauvová, FF, Univerzita Komenského, Bratislava
Jana Hrčková, PF, Univerzita Karlova, Praha
Jana Kočová, PF, Trnavská Univerzita, Trnava
Katarína Klingová, FSEV, Univerzita Komenského, Bratislava