CVEK

3. 01. 2011

Monitorovanie menšinovej politiky na Slovensku

Donor: Think-Tank Fund OSI

Obdobie: December 2010 – December 2012

Projekt Monitorovanie menšinovej politiky na Slovensku bol zameraný na vypĺňanie medzery systematického nezávislého domáceho monitorovania menšinovej politiky. Súčasne poskytoval alternatívny zdroj monitorovania dodržiavania menšinových práv popri existujúcich pravidelných medzivládnych cykloch hodnotenia menšinovej politiky na Slovensku. 

Ústrednou ambíciou projektu bolo dlhodobo prispievať k prijímaniu spravodlivej menšinovej politiky, ktorá je podmienkou existencie moderného, multikultúrneho a inkluzívneho Slovenska. Vychádzal z myšlienky, že Slovensko by nemalo byť konštruované ako štát, ktorí „vlastnia“ etnickí Slováci. Naopak Slovensko by malo byť definované ako etnokultúrna krajina všetkých občanov a trvalých členov. Takáto zmena by znamenala, že menšiny, či už uznané národnostné, etnické, rasové, náboženské alebo novovznikajúce komunity migrantov  nie sú vnímané ako hrozba pre väčšinu a jej projekt národného štátu. Naopak, menšinové požiadavky by mali byť posudzované na základe kritérií rešpektu ľudskej dôstojnosti a rovnosti. Takáto optika nazerania na postavenie menšín by umožnila hľadať nové inovatívne inštitucionálne riešenia, ktorá na rozdiel od existujúcej politiky, rešpektujú rozdielnosti v sociálnom a ekonomickom postavení, kultúre, histórií, geografii a podobne medzi aj vo vnútri skupín.

 

Projekt staval na dvoch pilieroch:

 

Monitorovanie:
Pri vývoji štandardov, na základe ktorých CVEK monitoroval menšinovú politiku,  CVEK vychádzal z medzinárodného práva, slovenského ústavného práva a politickej teórie liberálneho pluralizmu. Okrem monitorovania dodržiavania štandardov garantovaných v dôležitých medzinárodných dohovoroch – akým je napríklad Rámcový dohovor o ochrane národnostných menšín – CVEK vyhodnocoval vývoj menšinovej politiky z pohľadu dvoch kritérií, ktoré tvoria normatívny základ ochrany menšinových práv: kritérium ochrany mieru a bezpečnosti a ľudskej dôstojnosti.

Výsledky monitorovania CVEK publikoval vo Výročnej správe o vývoji menšinovej politiky. Výročná správa obsahuje aj empirickú štúdiu mapujúci konkrétny problém a odporúčania k ďalšiemu smerovaniu menšinovej politike. Kritická reflexia na aktuálny vývoj v sledovanej téme je obsahom pravidelného štvrťročníka Menšinová politika na Slovensku.

 

Advokácia:
Zámerom druhého piliera projektu CVEK bolo najmä zvyšovanie expertízy verejných úradníkov  a politikov, ktorí pracujú v danej oblasti.  Na sérií pravidelných pracovných stretnutí s úradníkmi a politikmi experti CVEK diskutoval o zmysle menšinových práv, o existencii alternatívnych inštitucionálnych riešení a prečo nefungujú niektoré z existujúcich prístupov. Snahou CVEK-u bolo vytvorenie pravidelného fóra stretnutí vládneho, mimovládneho i akademického sektora, ktoré by v dlhodobom horizonte mohlo prispieť k vytváraniu spravodlivej a efektívnej menšinovej politiky. Súčasťou tohto segmentu bolo vytváranie partnerstiev s akademickými, mimovládnymi a menšinovými organizáciami pracujúcimi na téme menšinovej politiky na presadzovanie myšlienok projektu aj smerom k širšej verejnosti.  

Monitoring

1. číslo kritického štvrťročníka MENŠINOVÁ POLITIKA NA SLOVENSKU CVEK vydal začiatkom mája 2011. CVEK vydal Štvrťročník vychádzal vrámci projektu Monitorovanie menšinovej politiky na Slovensku a kriticky hodnotil hlavne témy v oblasti menšinovej politiky za prvý štvrťrok 2011. Venoval sa sa aktuálnym témam, akými sú dvojité občianstvo, novela zákona o štátnom jazyku a o používaní jazykov národnostných menšín, tzv.  rómskej kriminalite, komunálnym voľbám z pohľadu rómskej politickej participácie, návrhu zákona o pobyte cudzincov, či integrácii migrantov.

hore