Donor: European Fund for Integration of Third Countries Nationals
Obdobie: Február 2010 – Marec 2011
Na stiahnutie: Bulletin Integrácia migrantov na lokálnej úrovni
číslo 1: integracia_migratov_1
číslo 2: integracia_migrantov_2
číslo 3: integracia_migrantov_3
Projekt Integrácia štátnych príslušníkov tretích krajín na lokálnej úrovni – úloha samospráv a ďalších aktérov v tomto procese bol zameraný na skúmanie stratégií samospráv v integrácii štátnych príslušníkov tretích krajín do spoločnosti. Tomuto aspektu integrácie zatiaľ nebola na Slovensku venovaná dostatočná pozornosť, aj keď samosprávy sú na lokálnej úrovni kľúčovým aktérom, ktorý môže do veľkej miery ovplyvniť ekonomickú, sociálnu a kultúrnu integráciu migrantov. Projekt si preto kládol za cieľ skúmať a analyzovať stratégie, ktoré v súčasnosti samosprávy voči migrantom uplatňujú, analyzovať pôsobenie ďalších aktérov v tomto procese (zamestnávatelia, vzdelávacie inštitúcie, mimovládne organizácie na lokálnej úrovni) a zároveň podrobne popísať faktory, ktoré na tieto procesy vplývajú.
Hlavným cieľom projektu bolo prostredníctvom kvalitatívneho komparatívneho výskumu formulovať odporúčania pre zlepšenie integrácie migrantov na lokálnej úrovni a prispieť k skvalitneniu fungovania samospráv vo vzťahu k migrantom.
Partikulárnymi cieľmi projektu boli:
1. Identifikovať faktory, ktoré ovplyvňujú fungovanie samospráv vo vzťahu k migrantom a popísať stratégie, ktoré samosprávy na Slovensku a v zahraničí voči migrantom uplatňujú.
2. Analyzovať prístup samospráv k problematike integrácie migrantov s prihliadnutím na špecifické politiky v oblasti integrácie v krajinách, kde sa uskutočnila výskumná fáza projektu. Zhodnotiť prístup samospráv na Slovensku a vypracovať odporúčania pre zlepšenie integrácie migrantov na lokálnej úrovni.
3. Skvalitniť prístup samospráv k problematike integrácie migrantov do spoločnosti prostredníctvom šírenia informácií a poznatkov a nadviazaním dlhodobejšej spolupráce so samosprávami, ktorej cieľom je zlepšiť úroveň integrácie migrantov na lokálnej úrovni.
Výskum prebiehal ako kvalitatívny komparatívny výskum s použitím metódy prípadových štúdií. V projekte boli skúmané 3 lokality, ktoré už majú skúsenosti s integráciou migrantov (jedna lokalita je na Slovensku, ďalšie dve boli skúmané v Českej republike a Rakúsku). Komparatívna dimenzia projektu umožnilaí porovnať situáciu na Slovensku s inými krajinami EÚ a prispieť tak k formulovaniu vhodných odporúčaní pre politiky realizované na lokálnej úrovni.
Záverečná analýza výskumných zistení, ktorej cieľom bolo navrhnúť odporúčania pre formulovanie efektívnych stratégií, bola distribuovaná samosprávam a širšej odbornej verejnosti.
Na záver projektu Integrácia štátnych príslušníkov tretích krajín na lokálnej úrovni sa dňa 1. apríla 2011 v Trnave uskutočnil seminár CVEK-u, ktorý bol určený pre pracovníkov regionálnej a miestnej samosprávy z celého Slovenska. Dopoludňajší blok seminára bol venovaný predstaveniu projektu a prezentácii výsledkov troch prípadových štúdií zameraných na lokálne integračné stratégie troch vybraných miest – Trnava, České Budějovice a Wiener Neustadt. Popoludňajší blok obsahoval prezentáciu právneho rámca integrácie štátnych príslušníkov tretích krajín na Slovensku, po ktorej nasledovala diskusia.
Program seminára:
9,30 – 10,00 Príchod a registrácia účastníkov
10,00 – 10,15 Prezentácia projektového zámeru a aktivít uskutočnených vrámci projektu
10,15 – 12,00 Prezentácia výskumných zistení z komparatívneho výskumu integrácie migrantov na lokálnej úrovni a diskusia k výskumným zisteniam
12,00 – 13,00 Prestávka na obed
13,00 – 13,45 Možnosti a aktivity samospráv v integrácii migrantov
13,45 – 15,30 Skúsenosti s integráciou migrantov na lokálnej úrovni – práca a diskusia v skupinách