CVEK

28. 10. 2008

Projekt Fórum Inštitútu

Partneri: Fórum Inštitút, Šamorín
Výskumný ústav Slovákov v Maďarsku, Békešská Čaba
Ústav slavistických a východoeurópskych štúdií, Karlova Univerzita, Praha

Obdobie: Január 2008 – Október 2008

Fórum inštitút spolu s partnermi – Výskumným ústavom Slovákov v Maďarsku, Ústavom slavistických a východoeurópskych štúdií na Karlovej Univerzite a CVEK-om organizoval v roku 2008 sériu 3 workshopov s medzinárodnou účasťou na tému efektívna účasť národnostných menšín na rozhodovacích procesoch. Cieľom projektu bolo podnietenie dialógu o nových prístupoch k problému manažmentu etnicky rôznorodých spoločností stredovýchodnej Európy, v ktorých sú stále nedoriešené vzťahy medzi pôvodnými etnickými komunitami. 
 
Prvý workshop sa uskutočnil v Šamoríne v dňoch 10.-11. apríla 2008 a bol venovaný koncepčným otázkam, resp. situácii v severnej časti stredovýchodnej Európy. Účastníci diskutovali štyri modely menšinovej participácie, na základe prípadových štúdií slovenských a maďarských menšín žijúcich v Strednej Európe, resp. ruských menšín v baltických štátoch. Za CVEK sa workshopu zúčastnila Elena Kriglerová.
 
Druhý workshop sa uskutočnil 15.-16. mája 2008 v Budapešti, v Dome maďarskej kultúry a účastníci na ňom diskutovali prípadové štúdie z južnej a východnej Európy. Tento workshop bol zameraný na južný región Strednej a východnej Európy. Odzneli detailné prednášky o situácii na Ukrajine – predovšetkým o maďarskej menšine žijúcej v Podkarpatskej oblasti, resp. o etnických vzťahoch na Krymskom polostrove a vo všeobecnosti o etnickej štruktúre mnohonárodnej Ukrajiny. Za CVEK sa workshopu zúčastnil Dr. Michal Vašečka.
 
Tretí workshop sa konal v Šamoríne v dňoch 29.-30. septembra 2008 za účasti expertov zo Srbska, Kosova, Estónska, Ukrajiny, Maďarska a Slovenska. Za CVEK sa workshopu zúčastnila Dr. Jarmila Lajčáková.

hore