CVEK

15. 05. 2016

Čo tak otvoriť vrece?

Nerómske dievča cestujúce vo vlaku náhle prepadol istý rómsky mladík pochádzajúci z osady, ktorý dievčine odcudzil peňažnú čiastku a mobil. Podľa niektorých médií prišlo aj k fyzickému napadnutiu. Dievča muselo podstúpiť náročný výsluch, avšak rómsky deviant zostáva stíhaný na slobode – keďže svoj čin oľutoval a v minulosti nespáchal podobný čin.
V ostatných týždňov boli médiá plné rôznych, nelichotivých informácií a článkov reagujúcich na „Kotlebove hliadky vo vlakoch“. Popredný predstaviteľ Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS ) – Marián Kotleba sa rozhodol vskutku svojrázne reagovať na udalosť, ktorá sa stala vo vlaku na trase Nové Zámky – Zvolen. Zaviedol trojčlenné hliadky na – podľa štatistik – najproblematickejších tratiach Slovenska. Hliadky majú dohliadať na bezproblémovosť a nekonfliktné správanie cestujúcich vo vlakoch. Sympatizanti ĽSNS samozrejme tento čin kvitujú ako správny. Na druhej strane zase rukami zalamujú odporcovia a tí, ktorí tento krok považujú za akýkoľvek, len nie morálny, či v súlade s legislatívou. Na oboch protipóloch stoja okrem ľudu aj významné osobnosti slovenskej politickej a umeleckej scény. Niektorí dokonca vyhlasujú, že predstavená hliadka je prvým krokom k totalite a strate demokracie v našom štáte. Názory na danú situáciu sú rôzne a ich počet nie je možné spočítať.

Zamyslel sa ale niekto nad tým, ako sa pred vážnosť celej situácie postavia Rómovia, ktorí s trestným činom rómskeho mladíka nemajú nič spoločné? Zavedenie hliadok bolo verejnosti známe už pred ich zrealizovaním. Ako sa rómski cestujúci cítili, keď nastupovali do kontrolovaného vlaku? Pod dohľadom a v bezpečí, alebo skôr pod lupou a s pocitom menejcennosti? Dávnou pravdou predsa je, že my Rómovia nepatríme všetci do jedného vreca! Do vreca nižšej hodnoty, nevzdelanosti, kriminality, a bezcieľnosti. Vo vlakoch necestujú len kriminálnici a znudení pubertálni Rómovia bez morálnych zásad. Medzi cestujúcimi sú i Rómovia dochádzajúci do práce a školy, rómske matky so svojimi deťmi a mnoho ďalších slušných Rómov. Nemenovaný obľúbený rómsky spevák na sociálnej sieti deň pred zavedením hliadkovania vo vlakoch varoval Rómov, ktorí sú viditeľne tmavšej pleti, aby boli obozretnejší. Znamená to, že Rómovia vizuálne podobnejší Nerómom majú byť vďační za to, že nevidno ich rómske korene. Alebo by mali svoj pôvod v takejto, či podobnej situácii zatajovať? Dúfam, že sympatizanti ĽSNS a aktivisti podobného charakteru si raz uvedomia, čo znamená ľudská dôstojnosť a hodnota. Bez súladu a kladného spolužitia minorít s majoritou v jednom štáte nie je možné nastoliť spravodlivosť a rovnaké príležitosti pre všetkých obyvateľov daného územia. Pretože len spoločnosť, ktorej všetky časti do seba zapadajú, môže byť prospešná.

Monika Suchánková, účastníčka Roma Fellowship programu, ktorý absolvuje v CVEKu.

hore